Prowadzę kancelarię podatkową i czasami się zdarza, że klient pyta:
– Marcin, noszę okulary i psuje mi się wzrok. Czy mogę fakturę od okulisty albo fakturę na zakup okularów od optyka dać w koszty firmy?
– Niestety nie – odpowiadam.
I tu można by zakończyć niniejszy wpis, tylko że zawsze po moim „Nie” pada pytanie: „Ale dlaczego?”.
W tym wpisie postanowiłem przybliżyć „optykę” fiskusa na to zagadnienie.
Do tego celu posłużą nam interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
z dnia 7 listopada 2019 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.423.2019.1.ISL,
z dnia 24 września 2020 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.574.2020.2.MGR.
W przedstawionych przykładach wnioskodawczyniami są podatniczki prowadzące indywidualne działalności gospodarcze. W jednym przypadku będzie to indywidualna praktyka lekarsko-dentystyczna, w drugim – radca prawny.
Czy prawidłowe jest uznanie za koszty uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na badanie wzroku oraz na zakup okularów korekcyjnych?
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 listopada 2019 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.423.2019.1.ISL)
Z takim pytaniem wnioskodawczyni zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w celu ustalenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
Podatniczka prowadzi własną działalność gospodarczą w formie indywidualnej praktyki lekarsko-dentystycznej. W ramach tej działalności ze względu na specyfikę wykonywanych usług wnioskodawczyni zmuszona jest używać specjalnych okularów, które chronią oczy przed dostaniem się materiału biologicznego (śliny i krwi pacjenta, a także szczątków leczonych – borowanych zębów), opiłków materiałów, materiałów chemicznych używanych w gabinecie stomatologicznym (systemów wiążących, płynów do płukania czy lekarstw aplikowanych na błonę śluzową). Jednocześnie takie okulary są przystosowane do doczepienia masek ochronnych na twarz i urządzeń powiększających (lup stomatologicznych).
Z uwagi na wadę wzroku wnioskodawczyni musi mieć specjalne soczewki korekcyjne zrobione indywidualnie u optyka, by wykonywać prace stomatologiczne.
Ich brak uniemożliwiłby jej wykonywanie zawodu lekarza dentysty.
W związku z powyższym wnioskodawczyni uważa, że zasadne byłoby zaliczenie wydatków poniesionych na badanie wzroku oraz zakup okularów korekcyjnych do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Równocześnie wnioskodawczyni oświadcza, że zakupione okulary i soczewki będą służyły jej wyłącznie do pracy w gabinecie stomatologicznym.
Organ podatkowy wyjaśnił, że:
…wydatek na badanie wzroku oraz zakup okularów korekcyjnych i soczewek ma na celu przede wszystkim ochronę Jej zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym. W sytuacji zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do zakupu okularów korekcyjnych, czy soczewek, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. Tak więc, bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Pomimo wskazania, że Wnioskodawczyni będzie używała zakupionych okularów korekcyjnych i soczewek wyłącznie do pracy w gabinecie stomatologicznym, powyższy zakup jest uwarunkowany stanem zdrowia Wnioskodawczyni, tzn. wadą wzroku, która wymaga korekcji, a więc jest wydatkiem o charakterze osobistym, niezależnym od prowadzenia działalności gospodarczej.
Zdaniem Organu, poniesienie wydatków na badanie wzroku oraz zakup okularów korekcyjnych i soczewek nie ma wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów.
W związku z powyższym do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie można zaliczyć wydatków osobistych osoby prowadzącej działalność gospodarczą.
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze?
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 września 2020 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.574.2020.2.MGR)
Podatniczka od 2013 r. w ramach własnej działalności gospodarczej wykonuje zawód radcy prawnego. Do jej zadań należy świadczenie pomocy prawnej. W związku z pogorszeniem stanu wzroku dokonała zakupu okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze. Okulary będą wykorzystywane tylko do wykonywania obowiązków radcy prawnego (wnioskodawczyni posiada drugą parę, którą wykorzystuje do potrzeb prywatnych). Dzięki okularom korekcyjnym ma ona możliwość zapoznania się z aktami spraw, orzecznictwem, przepisami prawa. To z kolei może przełożyć się na wzrost liczby klientów, jakość świadczonych usług oraz wzrost przychodu.
Organ podatkowy stwierdził, że:
Odnosząc się do przedstawionego przez Wnioskodawczynię opisu stwierdzić należy, że wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma na celu przede wszystkim ochronę Jej zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym. W sytuacji zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do zakupu okularów korekcyjnych, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. Tak więc, bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Pomimo wskazania, że Wnioskodawczyni będzie używała zakupionych okularów korekcyjnych wyłącznie do wykonywania obowiązków radcy prawnego, powyższy zakup jest uwarunkowany stanem zdrowia Wnioskodawczyni, tzn. wadą wzroku, która wymaga korekcji, a więc jest wydatkiem o charakterze osobistym, niezależnym od prowadzenia działalności gospodarczej.
Tak jak w przypadku pierwszej interpretacji, zdaniem fiskusa:
Podsumowując niniejszy wpis, organ podatkowy w ciągu roku nie zmienił stanowiska.
Niestety to stanowisko jest niezmienne od lat.
Wydawane indywidualne interpretacje zawierają już utarte sformułowanie, w którym organ podatkowy uważa, że:
- wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma na celu przede wszystkim ochronę zdrowia danej osoby,
- wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym, niezależnym od prowadzonej działalności gospodarczej.
Powyższe skutkuje niestety tym, że zdaniem organów skarbowych:
poniesienie wydatków na zakup okularów korekcyjnych nie ma wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów. A zatem wydatek poniesiony na zakup okularów korekcyjnych (…) nie może zostać zakwalifikowany jako koszty uzyskania przychodów (…).
Zachęcam do zostawienia komentarza.
Kategorie: koszty podatkowe
A co jeśli okulary nie są korekcyjne a jedynie ochronne? Zerówki z filtrem UV mające na celu utrzymać kondycję wzroku na wysokim poziomie podczas długotrwałej pracy przed komputerem. W przypadku grafika komputerowego taki zakup nie ma przecież na celu ochrony zdrowia (bo nie ma wady wzroku) a utrzymanie zdolności wykonywania zawodu, co wprost przekłada się na wysokość przychodu. Praca bez takich okularów to znaczne obniżenie jakości wykonywanych usług, gdy każdy piksel ma znaczenie. Śmieszne jest to, że nakładkę na monitor, która pełni dokładnie tę samą funkcję mogę wliczyć w koszty, ale rozwiązania w postaci okularów już nie, gdzie przy pracy grafika na wielu monitorach naraz byłoby to wygodniejsze. Czy fiskus naprawdę ma z tym problem?
Kate, zgadza się wydatek na zakup nakładki będzie niestety „łatwiejszy” do obronienia przed fiskusem niż zakup okularów.
W odpowiedzi na to pytanie „Czy fiskus naprawdę ma z tym problem?” jako prawdziwy ekonomista muszę dać magiczne słowo „to zależy”, a od czego? Trochę od szczęścia. Urzędnik też człowiek i często ma „zbieżne” zdanie z podatnikiem, którego kontroluje niż z indywidualną interpretacją.Trzeba pamiętać, że interpretacja indywidualna zapada w określonej indywidualnej sprawie 🙂
Marcin czyli jeśli jestem przedsiębiorcą (prowadzę działalność jako grafik komputerowy) to nie mogę sobie zaliczyć w koszty zakupu okularów ?
Niestety, jeśli okulary są dla ciebie to tak jak pisałem we wpisie, nie są kosztem.
Jeśli okulary kupiłeś dla pracownika (np. pracownik posiada zaświadczenie od lekarza, że musi pracować w okularach)
to taki wydatek może być kosztem podatkowym.
Okulary dla pracownika = koszt podatkowy,
okulary dla właściciela firmy NIE są kosztem podatkowym.