Odpowiedzialność podatnika
Do napisania niniejszego wpisu skłoniło mnie pytanie od jednego z moich klientów. Z uwagi na fakt, że w swojej pracy zawodowej bardzo często dostaję zapytanie na temat odpowiedzialności za podatki to poniższym wpisem chciałbym przybliżyć tobie czytelniku to zagadnienie.
Co do zasady zgodnie z art. 26 Ordynacji Podatkowej , podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki.
Odpowiedzialność solidarna
W pewnych sytuacjach odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe podatnika mogą ponosić solidarnie również osoby trzecie.
Do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dla zobowiązań cywilnoprawnych.
O odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w drodze decyzji.
Osoby trzecie odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie z następcą prawnym podatnika za przejęte przez niego zaległości podatkowe, osoby trzecie odpowiadają również za:
- podatki niepobrane oraz pobrane, a niewpłacone przez płatników lub inkasentów
- odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych;
- niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług oraz za oprocentowanie tych zaliczek;
- koszty postępowania egzekucyjnego.
Solidarna odpowiedzialność oznacza, że organy podatkowe mogą dochodzić należności podatkowych zarówno od podatnika, jak również od osoby związanej z podatnikiem tym rodzajem odpowiedzialności.
Oznacza to, że wierzyciel w tym przypadku organ podatkowy może według swojego uznania zażądać spełnienia całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Warto podkreślić że najczęściej organ podatkowy dochodzi spełnienia świadczenia od tego dłużnika, od którego będzie można je wyegzekwować najłatwiej i najskuteczniej.
Zapłata całości zobowiązania przez jednego ze zobowiązanych zwalnia pozostałych.
Odpowiedzialność małżonka i członków rodziny
Solidarnie z podatnikiem odpowiada za jego zobowiązania podatkowe małżonek, z którym podatnik związany jest małżeńską wspólnością majątkową.
W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność, obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka.
Małżonkowie opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów na podstawie odrębnych przepisów ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe oraz solidarna jest ich wierzytelność o zwrot nadpłaty podatku od sumy dochodów małżonków,
W razie śmierci jednego z małżonków, drugi z małżonków ponosi odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe oraz przysługuje mu wierzytelność o zwrot nadpłaty podatku.
Skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:
- zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej;
- zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu;
- ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka;
- uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.
Rozwiedziony małżonek podatnika (a także małżonek pozostający z podatnikiem w separacji oraz osoba, której małżeństwo z podatnikiem zostało unieważnione) odpowiadają całym swoim majątkiem za zobowiązania podatkowe małżonka powstałe w czasie trwania wspólności majątkowej, jednakże tylko do wysokości przysługującego mu udziału w majątku wspólnym.
Odpowiedzialność członków rodziny
Solidarnie z podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą może odpowiadać również nie związany z nim wspólnością majątkową członek rodziny podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, który stale współdziałał z podatnikiem w jej wykonywaniu, osiągając korzyści z prowadzonej przez niego działalności.
Odpowiedzialność ta obejmuje:
•zstępnych,
•wstępnych,
•rodzeństwo,
•małżonków zstępnych,
•osoby pozostające w stosunku przysposobienia,
•osoby pozostające z podatnikiem w faktycznym pożyciu,
– z wyjątkiem osób, które w okresie stałego współdziałania z podatnikiem były osobami, wobec których na podatniku ciążył obowiązek alimentacyjny, ale tylko w zakresie wynikającym z tego obowiązku.
Odpowiedzialność ta jest ograniczona do wysokości uzyskanych korzyści.
Kategorie: działalność gospodarcza,oszustwo podatkowe,Urząd wzywa