Skąd mam wiedzieć, że potrzebuję Doradcy Podatkowego ?

Czy potrzebuję Doradcy Podatkowego ? Jak mogę znaleźć dobrego ? I ile będzie mnie to kosztowało ?

Prowadząc własną Kancelarię Podatkową i Biuro Rachunkowe w swojej codziennej pracy Doradcy Podatkowego często spotykam się z takimi pytaniami. Na takie pytania mam tylko jedną prostą odpowiedź : jeśli prowadzisz działalność gospodarczą to na pewno potrzebujesz specjalisty w dziedzinie podatków i księgowości.

 

Twój biznes będzie stale się powiększał generując dochody w ślad za którymi pojawiają się podatki. Działalność gospodarcza to nie tylko prowadzenie odpowiednich urządzeń księgowych do obliczania podatków ale to również pracownicy, zleceniobiorcy , podwykonawcy. Własny biznes to sporządzanie list płac i dokumentacji do ZUS, fakturowanie dokonywanych transakcji. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z możliwością kontroli przez Urząd Skarbowy, ZUS, Państwową Inspekcję Pracy. Czy na pewno te wszystkie sprawy chcesz prowadzić samodzielnie ? Czy na pewno chcesz poświęcać swój cenny czas na czytanie często zmieniających się przepisów lub poświęcać czas na wypełnianie tabelek księgowych zamiast rozwijać swój biznes ? Myślę, że nie i tu jest miejsce w Twoim biznesie na Doradcę Podatkowego.

Jeśli jeszcze nie nawiązałeś współpracy z żadnym Doradcą Podatkowym lub jeśli starasz się znaleźć jakiegoś to ten wpis jest dla Ciebie. Mam zamiar pomóc Tobie określić kiedy potrzebujesz skorzystać z usług Kancelarii Podatkowej i znaleźć taką która jest odpowiednia dla potrzeb Twojej firmy.

Kiedy potrzebuję Doradcy Podatkowego ?

Jeśli już wiesz, że chcesz otworzyć i prowadzić działalność gospodarczą to jedną z pierwszych czynności jaką powinieneś zrobić to wynająć Doradcę Podatkowego.
Nawet jeśli nie zamierzasz korzystać stale z usług Doradcy Podatkowego, to dobrym pomysłem jest na wczesnym etapie swojego biznesu spotkać się z Doradcą Podatkowym w celu wybrania jak najlepszego wariantu opodatkowania Twojego biznesu.
Doradca Podatkowy nie tylko doradzi Tobie jaką formę opodatkowania wybrać ale również pomoże w wypełnieniu dokumentów  niezbędnych do założenia działalności gospodarczej.

Czego należy szukać ?

Częstym błędem w myśleniu przyszłych przedsiębiorców jest założenie, że muszą od razu wynająć dużą firmę podatkowo-księgową. Moim zdaniem nie należy przeceniać potrzeb Twojego biznesu. Jeśli planujesz niewielkie przedsięwzięcie biznesowe to nie potrzebujesz wielkiej firmy do obsługi Twoich podatków. Jeśli w Twoim mieście istnieją lokalne małe firmy podatkowo-księgowe, to na pewno będą one dla Ciebie odpowiednie. Warto żebyś zwrócił uwagę na Doradcę Podatkowego, który jest pomocny, chętnie odpowie na Twoje pytania za pomocą języka zrozumiałego (nie żargonem podatkowo finansowym). Szukaj kogoś z kim będziesz mógł swobodnie porozmawiać przez telefon lub korespondować za pośrednictwem maila. Przecież nie zawsze będziesz miał konieczność załatwiania swoich spraw bezpośrednio w Kancelarii.
 
Doradca Podatkowy powinien służyć Tobie i Twojej firmie pomocą nie tylko w kwestiach podatkowych ale również w zakresie finansów firmy. Powinien ułatwić Ci życie biznesowe. Jeśli nie czujesz się pewnie w dotarciu do niego i rozmowie, nie ma sensu wiązania się. Szukaj dalej.

Ile to będzie kosztowało ?

Praktyka w tym zakresie jest różna, ale często wygląda tak, że małe firmy księgowe będą chciały pozyskać Ciebie jako nowego klienta tym samym mogą oferować wstępne konsultacje za darmo. Mogą również pomóc Tobie w niektórych czynnościach takich jak wypełnienie dokumentów w celu założenia działalności gospodarczej za symboliczną opłatę. Czasami możesz liczyć na rabat nawet  99% na księgowość w trakcie np.: pierwszych dwóch lub trzech miesięcy prowadzenia Twojego biznesu. Może być to dla Ciebie dobrym startem w biznes kiedy zmuszony jesteś ponosić również inne koszty prowadzenia firmy np.: ZUS.
Poza tym, opłaty za usługi księgowe różnią się od siebie. W celu kalkulacji stawki brane są pod uwagę takie elementy jak: ilość miesięcznych dokumentów, ilość zatrudnionych pracowników, branża w jakiej prowadzisz działalność, sezonowość. Również Twoje miejsce zamieszkania ma wpływ na wielkość opłat, inną stawkę będziesz płacić w dużym mieście jak Warszawa, Szczecin, Poznaniu lub Wrocław, a inną w miejscowościach mniejszych. Wpływ na to może mieć wielkość czynszu, koszty personelu, ubezpieczenia OC jakie ponosi Twój przyszły Doradca Podatkowy.

Czy Doradca Podatkowy liczy tylko podatki ?

Twój przyszły Doradca Podatkowy nie powinien być dla Ciebie tylko aby wyliczyć podatki. Doradca Podatkowy jest aby pomóc Ci wybrać najlepszą strukturę prawną dla Twojej firmy. Pomaga wybrać najlepszy system rachunkowości dla Twojej firmy. Doradzi i wyjaśni w jaki sposób najlepiej zatrudnić i wynagrodzić pracowników. Może również pomóc w przygotowaniu dokumentów do banku w celu uzyskania kredytu na rozwój Twoje firmy. Powinien być dla Ciebie partnerem do rozmów o Twojej firmie i jej rozwoju. Doradca Podatkowy powinien również pomóc Tobie w przypadku kontroli podatkowej.

Jak znaleźć tego najlepszego dla mnie ?

Po pierwsze, zapytać ludzi, których znasz – najlepiej innych właścicieli firm. Czy mogą polecić Tobie kogoś. Będzie to dobry start w celu wyszukania firmy podatkowej dla ciebie.
Krok drugi Internet, Google jest w tym zakresie nie do zastąpienia. W dzisiejszych czasach nie ma firmy, która nie posiada strony internetowej. Warto przejrzeć strony internetowe lokalnych firmy, poszukać i przeczytać opinie na ich temat. Dobrym miejscem na szukanie Doradcy Podatkowego jest strona Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Krok trzeci – umów się na spotkanie. Najlepszym sposobem na rozwianie wszelkich Twoich wątpliwości będzie bezpośrednia rozmowa z przyszłym Doradcą Podatkowym. To na podstawie rozmowy z Doradcą Podatkowym powinieneś podjąć decyzję czy jest on potrzebny Tobie i Twojej firmie.
 


Kategorie: działalność gospodarcza


SOŁTYSIK Sc. ani autorzy poszczególnych tekstów (dalej: "Autorzy") nie odpowiadają za treść niniejszego bloga ani poszczególnych wpisów w zakresie, w jakim podmioty trzecie mogłyby doznać szkody majątkowej lub niemajątkowej, podejmując (lub nie podejmując) jakiekolwiek czynności na podstawie treści zamieszczonych na blogu. Treść bloga nie stanowi opinii prawnej ani jakiejkolwiek porady prawnej i nie może być podstawą do podjęcia jakiejkolwiek decyzji biznesowej. Treść bloga nie stanowi informacji o stanie obowiązującego prawa. Treść bloga stanowi wyłącznie odzwierciedlenie poglądów Autorów i nie stanowi oficjalnego stanowiska SOŁTYSIK Sc. w jakiejkolwiek sprawie. Autorzy zastrzegają prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu, w szczególności w przypadku zmiany prawa lub praktyki orzeczniczej sądów i organów administracji.