W sytuacji kiedy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dokonuje sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej, ale nigdy niewprowadzonej do ewidencji środków trwałych to: 1) sprzedaż dokonana do końca 2014 rok nie będzie stanowić przychodu z działalności gospodarczej, 2) sprzedaż dokonana po 2014 roku będzie stanowi przychód z działalności gospodarczej.
Do końca 2014 roku , organy podatkowe uznawały , że sprzedaż nieruchomości, która wykorzystywana była w działalności gospodarczej ale nie została ujęta w ewidencji środków trwałych powodowała powstanie przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji taki przychód podlegał opodatkowaniu na zasadach stosowanych w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika.
Takie stanowisko można odnaleźć w szeregu wyroków sądowych , w których podkreślano, że brak formalnego ujęcia nieruchomości (lub jej części lub udziału w nieruchomości) w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jest bez znaczenia dla zaliczenia przychodów ze sprzedaży nieruchomości do przychodów z działalności gospodarczej. Kluczowe znaczenie według stanowiska sądów miało rzeczywiste wykorzystywanie składnika majątku w prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż sam fakt wykorzystania nieruchomości (lub jej części lub udziału w nieruchomości) w tej działalności jest wystarczający dla opodatkowania przychodu z jej zbycia jako przychodu z działalności gospodarczej ( WSA sygn. akt I SA/Wr 937/12,; NSA sygn. akt II FSK 1617/09 Naczelny NSA ., sygn. akt II FSK 739/10 NSA sygn. akt II FSK 545/) .
Przełom w interpretacji organów podatkowych oraz sądów nastąpił po opublikowaniu uchwały NSA w składzie siedmiu sędziów. W podjętej przez NSA uchwale z 17 lutego 2014 r. (sygn. Akt. II FPS 8/13) wskazano iż w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 r. nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. „a” ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, oraz które nie stanowią składników majątku wskazanych w art. 14 ust. 2c tej ustawy.
Takie stanowisko najwyraźniej nie było zbieżne ze stanowiskiem resortu finansów. W ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 1328) dokonano m.in. nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , doprecyzują art. 14 ust. 2 pkt 1. Zgodnie z obowiązującym od dnia 01 stycznia 2015 art. 14 ust.2 pkt . 1 z jego treści wynika bez wątpliwości, że zbycie składników w nim wymienionych zawsze stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W efekcie dokonanej nowelizacji przepis art. 14 ust. 2 pkt. ma zastosowanie do zbycia składników majątku, które podlegają ujęcia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a których pomimo takiego obowiązku podatnik nie ujął w tej ewidencji.
W związku z powyższym sprzedaż nieruchomości lub jej części wykorzystywanej w działalności gospodarczej lecz nie ujętej w ewidencji środków trwałych dokonanej do końca 2014 roku nie będzie stanowić przychodu z działalności gospodarczej.
Natomiast sprzedaż dokonana po 2014 roku czyli od 01 stycznia 2015 roku będzie powodowała powstanie co do zasady przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Art. 14 ust. 2 pkt 1 – Stan prawny do 31.12.2014- Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
- a) środkami trwałymi,
- b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
- c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
– ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio;
Art. 14 ust. 2 Stan prawnych 2015.01.01 – Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
- a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
- c) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
- d) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio;
Kategorie: koszty podatkowe,PIT,podatek dochodowy
Czy jeżeli wynajmuję magazyn(kupiony prywatnie w 2005 r), w ramach najmu prywatnego ,nigdy nie wprowadzony do środków trwałych i zechcę go sprzedać to podlega to opodatkowaniu ?Jeżeli tak to jakiemu?
Jarek z pytania nie wynika o jaki podatek pytasz, dochodowy, VAT ? Więc szybka odpowiedź: TAK, np.: PCC, dłuższa to zależ.
A co jeśli fiskus uzna, że mimo, iż rozliczałem najem działki jako najem prywatny to prowadziłem działalność gospodarczą i ten grunt sprzedałem? Uzyskana cena będzie stanowić przychód. Jak jednak obliczyć dochód? Grunt otrzymałem w darowiźnie
Michał we wpisie jest mowa o sytuacji kiedy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dokonuje sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej. W kwestii twojego pytanie: „a co jeśli fiskus uzna, że mimo, iż rozliczałem najem działki jako najem prywatny to prowadziłem działalność gospodarczą i ten grunt sprzedałem?” Michał takie „uznanie” musi być poparte dowodami. Jeśli będzie przeprowadzona przez US kontrola to na jej podstawie zostanie sporządzona decyzja i od niej masz prawo się odwołać. Pytasz również jak obliczyć dochód, a to zależy od kilku kwestii m.in.: kiedy ten grunt został sprzedany.